Основно съдържание
Алгебра 2
Курс: Алгебра 2 > Раздел 12
Урок 5: Моделиране с много променливи- Моделиране с много променливи: палачинки
- Моделиране с много променливи: влакче на ужасите
- Моделиране с много променливи: щанд за такоси
- Моделиране с много променливи: сладолед
- Тълкуване на изрази с много променливи: резистори
- Тълкуване на изрази с много променливи: цилиндър
© 2023 Khan AcademyУсловия за ползванеДекларация за поверителностПолитика за Бисквитки
Моделиране с много променливи: палачинки
Моделирането на зависимост на три величини (или повече) не се различава особено от моделирането на зависимост на две величини. Тук показваме пример за модел, който съдържа връзката между различните количества продукти, използвани за приготвяне на палачинки. Създадено от Сал Кан.
Искаш ли да се присъединиш към разговора?
Все още няма публикации.
Видео транскрипция
В задачата е дадено,
че Джейд прави палачинки, като използва брашно,
яйца и мляко. В таблицата са дадени цените
на килограм за всеки продукт и количествата в килограми,
които Джейд използва. Добре. Цялата сума, която Джейд
харчи за продукти, е 6 долара. Състави уравнение, което описва
връзката между a, b, c и d. Постави видеото на пауза и опитай
самостоятелно да решиш задачата. Сега да я решим заедно. Ще го правя на момента, за да можеш да следиш
разсъжденията ми. Ще решавам точно пред теб. Да видим, общата сума,
която харчи Джейд – тя е за брашно, яйца и мляко, сумата е 6 долара. Един начин
да разсъждаваме е – ще използвам
различни цветове – сумата за брашно плюс сумата,
която Джейд харчи за яйца, плюс сумата, която
Джейд харчи за мляко, ще нарека това
разход за мляко, това е равно на
общата сума, значи е равно на 6 долара. Колко е общата сума, която Джейд ще похарчи
за брашно? Можем да погледнем
ето тук. 0,9 долара за килограм по а,
по количеството в килограми. Значи Джейд ще похарчи
0,9 по а долара за брашно. Умножавам тези две
стойности, за да намеря сумата, която
Джейд ще похарчи за брашно. Това е равно на – ще пропусна знака за долар, за да се фокусираме върху
числата и променливите – 0,9 по а, което,
разбира се, е в долари, което
е важно. Ще събера тази сума
в долари с долари и още долари, и ще получа пак долари. Какво да кажем
за разходите за яйца? Същият принцип. 0,2 килограма по b
долара за килограм. Ако умножим тези
две стойности, получаваме 0,2 по b
долари. Можем да оставим
само 0,2 по b, ще пропусна
знака за долар. И накрая, но не по значение,
са разходите за мляко. Да видим произведението
на тези две стойности, това по това. Значи d килограма по
с долара за килограм – това е равно на
c по d долара, значи плюс c по d. Целият израз е равен на
6 долара и задачата е решена. Съставихме уравнение, което
дава зависимостта между a, b, c и d.